Wynagrodzenie notariusza za dokonywane czynności, czyli taksa notarialna, jest ustalane indywidualnie na podstawie Państwa umowy z notariuszem. Maksymalna wysokość wynagrodzenia w zależności od rodzaju przeprowadzanej czynności regulowana jest przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U 2004.148.1564 z późn. zm.). Ponadto opłaty notarialne związane z przeprowadzaną czynnością obejmują również podatek VAT wg obowiązującej stawki 23% oraz:
Opłatę za wypisy i odpisy aktów notarialnych - kalkulator opłat notarialnych
Wypisy i odpisy aktów sporządzane są w liczbie, która jest zależna od dokonywanej czynności oraz woli jej stron.
Koszty notarialne związane z przygotowaniem i wydaniem danego wypisu/odpisu są uzależnione od ilości stron dokumentu, a ich maksymalna wysokość również uregulowana jest przepisami wyżej opisanego rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości i nie może przekraczać 6 zł + VAT za 1 stronę.
Wydawane przez notariusza wypisy mają moc prawną oryginału aktu notarialnego. Zgodnie z art. 110 ustawy Prawo o notariacie Wypisy aktu notarialnego wydaje się stronom aktu lub osobom, dla których zastrzeżono w akcie prawo otrzymania wypisu, a także ich następcom prawnym.
Podatek od czynności cywilnoprawnych
Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez niego w formie aktu notarialnego i obowiązany jest uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku.
Notariusz jest zobowiązany obliczyć oraz pobrać należny podatek od osoby, na której ciąży obowiązek podatkowy oraz odprowadzić go na rzecz Urzędu Skarbowego. Wysokość tego podatku zależy od charakteru dokonywanej czynności. Kwestie te uregulowane są ustawą z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tj.
Dz.U.2010. nr. 101. poz.649).
Podatek od spadków i darowizn
Notariusz jest też płatnikiem podatku od dokonanej w formie aktu notarialnego:
- darowizny
- umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie
- umowy nieodpłatnego ustanowienia służebności
- umowy nieodpłatnego ustanowienia użytkowania
W związku z tym jest zobowiązany pobrać ten podatek od Klienta oraz odprowadzić go na rzecz Urzędu Skarbowego. Wysokość opłaty zależy od charakteru dokonywanej czynności. Podatek ten uregulowany jest ustawą z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn.
Opłaty sądowe
Są to opłaty pobierane za pośrednictwem notariusza od wniosków wieczystoksięgowych zawartych w aktach notarialnych (np. wniosku o wpis własności, ograniczonego prawa rzeczowego), a następnie przekazywane na rachunki bankowe właściwych sądów. Ich wysokość zależna jest od rodzaju dokonywanych wpisów w księgach wieczystych i ilości tychże ksiąg oraz jest regulowana
ustawą z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.
Obniżenie kosztów wynikających z taksy notarialnej
Istnieje możliwość obniżenia opłat notarialnych związanych z wynagrodzeniem notariusza lub wręcz ich zredukowanie do zera. Jeżeli strona czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść kosztów żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania o zwolnienie w całości lub w części z tego rodzaju opłaty. Z powyższym wnioskiem wystąpić może również osoba prawna – konieczne jest wówczas wykazanie braku wystarczających środków do pokrycia kosztów wynikających z taksy notarialnej. Za stronę zwolnioną od zapłaty wynagrodzenia w tym trybie należność jest regulowana przez Skarb Państwa.